Cykl rozwojowy żab
Scenariusze i ćwiczenia

Cykl rozwojowy żab

Płazy Karpat
Cel:

Utrwalenie wiedzy na temat cyklu rozwojowego żab.

Treść:

Dzieci szeregują obrazki tak aby powstał cykl rozwojowy żaby i przyporządkowują do kolejnych etapów cyklu odpowiednie opisy.

Wiek:
10 - 12
Przedmiot:
Biologia
Potrzebne materiały:

Karta pracy nr 35, długopis

Instrukcja postępowania

  1. Dzieci pracują w grupach. Przygotuj po jednym egzemplarzu karty pracy nr 35 i potnij je na pojedyncze karteczki. Jeśli to możliwe, zalaminuj je. Takie karteczki są bardziej trwałe i mogą być dalej wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna.
  2. Każda grupa uczniów otrzymuje pomieszany zestaw karteczek.
  3. Zadaniem dzieci jest posegregowanie karteczek, ułożenie ich w kolejności zgodnej z etapami rozwoju i przyporządkowanie do każdej z karteczek właściwego opisu.
  4. Omówcie wspólnie prawidłowy wynik i przeanalizujcie cykl rozwojowy żab. Podczas podsumowania należy podkreślić kilka ważnych kwestii patrz Informacje dla dodatkowe.

Informacje dla nauczycieli

Płazy są kręgowcami dwuśrodowiskowymi wodno-lądowymi. Wszystkie gatunki występujące w Karpatach potrzebują wody do rozmnażania, ale do przetrwania potrzebują także środowiska lądowego. W związku z tym są one bardziej narażone na różne niebezpieczeństwa. Obecnie płazy są najbardziej zagrożoną gromadą kręgowców na świecie. (W Polsce występuje 19 gatunków płazów. Obok ujętych w podręczniku spotykamy jeszcze: ropuchę paskówkę Epidalea calamita syn. Bufo calamita oraz wyróżnioną jako osobny gatunek w 2012 r. rzekotkę wschodnią Hyla orientalis. Do 2012 r. rzekotka wschodnia była uznawana za podgatunek rzekotki drzewnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, Dz.U. 2016 poz. 2183, wszystkie gatunki płazów, oprócz rzekotki wschodniej, są objęte ochroną gatunkową. Ochrona ścisła dotyczy: kumaka górskiego i kumaka nizinnego, ropuchy zielonej i ropuchy paskówki, rzekotki drzewnej, grzebiuszki ziemnej, żaby moczarowej i żaby dalmatyńskiej, traszki karpackiej i traszki grzebieniastej. Pozostałe 8 gatunków, które znajdują się w rozporządzeniu, obejmuje ochrona częściowa [przyp. red.]).

Dodatkowe zadania

To ćwiczenie można połączyć z następnym o nazwie Czyje są te jaja? lub z kołami identyfikacji płazów.
W przypadku młodszych dzieci można wykorzystać ćwiczenie Metamorfoza płazów.

Rozwiązanie

Patrz karta pracy nr 35

Projekt współfinansowany

Projekt "Świat Karpat" jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”
Fundusze Europejskie