Czy rozpoznajesz tego ptaka w locie?
Scenariusze i ćwiczenia

Czy rozpoznajesz tego ptaka w locie?

Ptaki Karpat – różnorodność gatunkowa
Cel:

Utrwalenie wiedzy na temat cech wyróżniających poszczególne gatunki ptaków drapieżnych oraz nauka rozróżniania ich w locie na podstawie sylwetki.

Treść:

Dzieci rozpoznają lecącego drapieżnego ptaka na podstawie jego sylwetki.

Wiek:
9 - 15
Przedmiot:
Biologia Przyroda
Potrzebne materiały:

Karta pracy nr 28

Instrukcja postępowania

  1. Przygotuj po jednym egzemplarzu karty pracy nr 28 dla każdej pary uczniów.
  2. Wspólnie z uczniami zapoznaj się z różnymi gatunkami ptaków drapieżnych żyjących w Karpatach – orłem przednim (Aquila chrysaetos), sokołem wędrownym (Falco peregrinus), myszołowem (Buteo buteo) i jastrzębiem (Accipiter gentilis).
  3. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie każdemu ptakowi drapieżnemu właściwej nazwy zgodnej z jego sylwetką. Nazwy znajdują się w dolnej części karty pracy.
  4. Sprawdź wyniki razem z dziećmi. Na podstawie tych wyników podsumuj cechy, które pomagają nam rozróżnić sylwetki czterech przedstawicieli ptaków drapieżnych w locie.

Dodatkowe zadania

W celu wykonania tego ćwiczenia należy zabrać dzieci na spacer i spróbować zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Trzeba jednak pamiętać, że sokół wędrowny i orzeł przedni są w polskich Karpatach bardzo rzadkie. Aby odpowiednio przygotować się do takiego spaceru warto najpierw samemu sprawdzić jakie ptaki drapieżne występują w okolicy i gdzie je najlepiej obserwować. Następnie dobrze jest znaleźć sylwetki wybranych gatunków i pokazać je dzieciom przed lub w trakcie wycieczki. Tego typu lekcja terenowa wymaga też posiadania odpowiedniej liczby lornetek. Praktyczną opcją byłoby znalezienie ornitologa, który mógłby poprowadzić dla naszych uczniów spacer ornitologiczny. Zajęcia takie znajdują się zwykle w ofercie parków narodowych i krajobrazowych, a często również nadleśnictw [przyp. red.].

Rozwiązanie

Karta pracy nr 29.

Projekt współfinansowany

Projekt "Świat Karpat" jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”
Fundusze Europejskie