Książka odkrywcy – ptaki w naszej okolicy
Scenariusze i ćwiczenia

Książka odkrywcy – ptaki w naszej okolicy

Ptaki Karpat
Cel:

Utrwalanie umiejętności obserwowania i rozpoznawania gatunków ptaków oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do nich.

Treść:

Uczniowie w grupach wypełniają karty pracy, tworząc jednocześnie księgę odkrywcy, do której później będą mogli dopisywać kolejne zaobserwowane gatunki ptaków.

Aranżacja sali:

Brak specjalnych wymogów, poza umożliwieniem uczniom pracy w grupach.

Wiek:
7 - 12
Przedmiot:
Biologia Przyroda
Potrzebne materiały:

Karty pracy nr 17–23, kredki i dziurkacz oraz w miarę możliwości skoroszyty formatu A5 (dla każdej grupy uczniów)

Instrukcja postępowania

  1. Dla każdej grupy uczniów (3 do 6 osobowej) należy przygotować po jednym egzemplarzu kart pracy nr 17–22. Przygotuj po jednym egzemplarzu karty pracy nr 23 dla każdego ucznia (bez konkretnych gatunków).
  2. Jako wprowadzenie do ćwiczeń porozmawiaj z dziećmi o życiu ptaków. Dla dzieci w wieku 11–12 lat świetną zachętą może być film Davida Attenborough Życie ptaków. (Ponadto na temat tej grupy zwierząt znajdziemy bardzo wiele publikacji i informacji w Internecie, warto jednak pamiętać aby sięgać po sprawdzone i rzetelne źródła. Na końcu tej części podręcznika, tuż po opisach zajęć a przed kartami pracy, zamieszczono literaturę, z której można skorzystać chcąc poszerzyć swoje wiadomości [przyp. red.]).
  3. Dzieci wypełniają karty pracy w grupach.
  4. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy, uczniowie dziurkują każdą kartę i wkładają do skoroszytu, tworząc w ten sposób księgę odkrywcy. Wzorując się na przykładzie przedstawionym w tym ćwiczeniu, uczniowie mogą stworzyć własne karty dla gatunków, które nie zostały uwzględnione podczas zajęć. Do tego celu służy karta pracy nr 23, dlatego rozdaj po jednym jej egzemplarzu każdemu uczniowi. Daj dzieciom trochę czasu (np. tydzień) na samodzielną obserwację wybranego gatunku ptaka i wypełnienie karty pracy nr 23. W ten sposób uczniowie w grupie mogą dodawać kolejne gatunki ptaków do swojej „grupowej” książki. Następnie omów z dziećmi, jakie gatunki udało im się zaobserwować i gdzie.

Rozwiązanie

  1. Kowalik (Sitta europaea)
  2. Sóweczka (Glaucidium passerinum)
  3. Bocian czarny (Ciconia nigra)
  4. Dudek (Upupa epops)
  5. Zimorodek (Alcedo atthis)
  6. Orzeł przedni (Aquila chrysaetos)

Projekt współfinansowany

Projekt "Świat Karpat" jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”
Fundusze Europejskie