Prawdopodobnie jedną z najbardziej widocznych grup kręgowców w Karpatach są ptaki (Aves). Spotkamy tutaj ponad 300 gatunków ptaków lęgowych i migrujących. Najliczniej reprezentowany w Karpatach jest rząd wróblowe (Passeriformes). Odgłosy ptaków, które najczęściej słyszymy w naturze, należą właśnie do nich.
Karpaty stanowią ważny obszar występowania wielu europejskich gatunków ptaków, w tym zagrożonych w skali globalnej np. raróg zwyczajny (Falco cherrug). Łańcuch Karpat jest również częścią bardzo ważnego korytarza migracyjnego dla ptaków, które rokrocznie wędrują z obszarów położonych na północy do swoich zimowisk w południowej Europie, Afryce i Azji. Ponadto liczne gatunki posiadają zimowiska na terenie Karpat.
Uczniowie w grupach wypełniają karty pracy, tworząc jednocześnie księgę odkrywcy, do której później będą mogli dopisywać kolejne zaobserwowane gatunki ptaków.
Utrwalanie umiejętności obserwowania i rozpoznawania gatunków ptaków oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do nich.
Uczniowie wypełniają kartę pracy i próbują budować ptasie gniazda.
Poznanie niektórych gatunków ptaków, ich gniazd i siedlisk, a także zrozumienie, dlaczego ptaki budują tak różnorodne gniazda i wykorzystują tak odmienne miejsca na ich założenie. Rozwijanie umiejętności praktycznych.
Dzieci rozpoznają lecącego drapieżnego ptaka na podstawie jego sylwetki.
Utrwalenie wiedzy na temat cech wyróżniających poszczególne gatunki ptaków drapieżnych oraz nauka rozróżniania ich w locie na podstawie sylwetki.
Korzystając z karty pracy, uczniowie tworzą ruchomą ozdobę w formie ptaka
Zainteresowanie uczniów tematyką migracji ptaków, rozwijanie podstawowych umiejętności technicznych.